Pracujeme s “Fordzonou”

Užitečnou pomůckou pro ověření udávaného kilometrického proběhu vozidel Ford je slovenský projekt  fordzona.sk  Použití tohoto nástroje není univerzální, nehledejte zde jedinečný  recept k ověření kilometrů u nabízeného ojetého vozidla! Může však být jedním z vodítek a užitečnou pomůckou  ke zjištění, zda nabízený ojetý vůz nemá manipulovaný údaj o stavu kilometrů  – tj. zda vozidlo není tzv. “stočené”.

Jak s Fordzonou pracovat:

  • po zadání adresy fordzona.sk  se objeví velmi nenápadná obrazovka

FZ1_640x400

  • Po zadání VIN kódu, který skutečně existuje a patří k vozidlu Ford, se objeví  podrobnější údaje – včetně země původu, data výroby, data 1. registrace, barev, výbavy atd.  Lze tedy snadno zjistit, zda nabízené vozidlo nemá třeba “odejmuta” litá kola, zda nebylo zásadním způsobem manipulováno s vnitřním vybavením apod. Vyhodnocení těchto údajů už vyžaduje alespoň minimální zkušenosti.

FZ2_640x400Zároveň již vidíme (v prolinku) POČET dostupných údajů o proběhu kilometrů ve známé historii vozidla. Řeklo by se “čím více-tím lépe”, ovšem  údaj např. o deseti záručních opravách by mohl spíše naznačovat  nějaký problém. Obvykle zde uvidíme cca 2 až 5 záznamů, taktéž  však nemusí být dostupný údaj žádný.

  • po rozkliku modře označeného prolinku se objeví obrazovka s výzvou k uhrazení poplatku za vstup do databáze. Vyplňte též e-mailovou adresu pro zaslání kódu pro tuto operaci. Máme možnost uhradit buď 5 Euro za informace o jednom vozidle/VIN kódu popř. 15 Euro za neomezený vstup platný 24 hodin od zaplacení.

FZ3_640x400

 

K úhradě je nutno mít účet na PayPal, Fordzona vygeneruje i doklad o zaplacení služby.

POZOR: tuto službu samozřejmě  znají i bazarníci.

Může dojít ( a dochází)  u “chytřejších” bazaristů  ke stočení vozidla někam k posledně známému nájezdu z Fordzony. Obzvláště je  třeba pozorně posoudit prodlevu mezi stavem tacho a poslední informací o kilometrech. Těžko lze věřit např. tomu, že vozidlo, které  dle záznamů jezdilo 40  tisíc km/ročně pak za poslední dva roky  před nabídkou k prodeji ujede např. jen 3 tisíce km…