Lépe bychom to nenapsali…

0 komentářů

I v našich mailech občas uvíznou dotazy na výběr ojetého vozu, které jsou tak trochu “mimo”. Vůz by měl být nejlépe zdarma, s nízkou spotřebou, levnými díly a nenáročným (= levným) servisem. Většinou se snažíme tazatele “dostat do obrazu”, obáváme se však, že ne vždy jsme pochopeni. Takový klient pak mnohdy sáhne po první “výhodné” a levné nabídce vysněného vozu a na průšvih je zaděláno…

Přetiskujeme zajímavou radu ke koupi ojetiny ze známého serveru Tipcars – zde je nutno ocenit brilantní a vyčerpávající odpověď redaktora právě na dotaz výše zmíněného druhu.

Radíme při koupi menšího vozu, cenový limit 130.000 Kč, požadavky jsou nenákladný servis, výkon kolem 120 koní, pokud možno rozumná spotřeba, možnost hezky se svézt, roční nájezd tazatele je 20 000 km. Prostorově dostačuje malý vůz, výbava nehraje zásadní roli. Favoritem je pro tazatele BMW 1 s motorem 1.6i.

      

Maštalka: Dobrý den, chtěl bych poprosit o pomoc s výběrem vozidla s cenou do 130 tisíc korun s tím, že předpokládaný nákup vozu se bude pohybovat v prvním kvartálu následujícího roku. Předpokládám, že ceny ojetých vozů ještě klesnou a mým favoritem je zatím BMW 116i, ovšem pokud se najde lepší vůz než tento, jsem tomu nakloněn. Jde mi hlavně o to, aby vozidlo bylo menších rozměrů, ideálně hatchback, bylo spolehlivé, náhradní díly nebyly příliš drahé a tudíž se provoz vozidla příliš neprodražil. Výkon vozidla bych viděl kolem těch 75-90 kw. Obavu mám u starších dieslových motorů z možných velkých nákladů v případě poruchy. Spotřeba by mohla být lepší než u stávající 1.3 Felicie.

Autem najezdím ročně kolem 20 tisíc km a rád si užiji občas sportovnější jízdu, výbava u mě nějak nehraje roli a prostor srovnatelný s již zmíněnou Felicií je dostačující.

Budu moc rád za každou radu a v případě, že moje volba BMW není příliš drahá na provoz a auto je spolehlivé, budu asi ještě raději, předem moc děkuji.

ODPOVĚĎ:

Vážený pane Maštalko,
Vy naprosto bez přehánění hledáte zázračné auto. Budiž ale toto jediným popíchnutím z mé strany, vybral jsem si Váš dotaz k odpovědi přesto, že při uvažování nad odpovědí mi na čele přibyla nejedna vráska.
Pokud se odrazíme od té spotřeby, tak zde Vás potěším: prakticky cokoli pojede lépe a za méně než Váš stávající vůz. To ale není nic překvapivého.

Pokud se podíváme na zmíněnou jedničkovou řadu z Mnichova, tak tu bych Vám s dovolením nedoporučil. Důvodů je víc. Zaprvé jste stále ještě nad možnostmi Vašeho finančního limitu, dále zrovna tato motorizace kazí bavorákům pověst (problémy s rozvody, nekultivovaný chod, nízký výkon a jemu neodpovídající vyšší spotřeba srovnatelná s dvoulitrem), dále za servis prostě dáte o trochu víc než u neprémiových značek (podvozek, brzdy i pneumatiky budou znát, obutí na 16 kola stojí o nějaký ten pětník víc než na 13 palcové disky). Pokud tedy jedničku, pak zásadně s benzínovým šestiválcem nebo (bojím se to skoro říct) se poohlédnout po naftě, např. motoru N47D20 s výkonem 105 kW.

Co by Vás mohlo podle mne uspokojit?
Jako první mne napadl již v nedávné dřívější poradně zmíněný Fiat Bravo T-Jet. Foukaná čtrnáctistovka dává Bravu šmrnc a dělá z něj hravé vozítko, se kterým se můžete v případě zájmu hezky svézt. Limitujícím faktorem zde pravděpodobně bude podvozek, ale čert to vem, jak často normální smrtelník dostává podvozek na hranu možností?

Přiznám se, že zde jsem udělal několikadenní pauzu a nechal Váš dotaz „dozrát“. Sdílím takovou teorii, že když odpověď neznáte a máte možnost na ni počkat, je lepší nechat ji, aby Vám polehoučku vlezla do hlavy sama, než se za ní honit. A odpověď mne skutečně napadla!
Říkáte, že prostorově Vám Felicie vyhovuje, že chcete něco spolehlivého, relativně výkonného, diesel jen pokud s ním není příliš starostí, navíc hledáte vůz s pokud možno nízkou spotřebou.
Mám pro Vás dva další favority.

Prvním je jedničková Mazda 3 s benzínovou šestnáctistovkou o výkonu 77 kW. Výborný podvozek, rozhodně rychlejší než motor, prakticky stačí pohlídat si případnou korozi (a stav toho výborného podvozku). Otázkou je dostupnost náhradních dílů a cena servisu, po prvotním servisu bych prostě nechal stranou menší rezervu na případný problém (který ale ani nemusí přijít). Konstrukčně se jedná o poctivé auto, víceprvek vzadu, obyčejný motor, ani interiéru se prakticky nedá nic vytknout. Ostatně ergonomie ovládacích prvků Mazdy někomu vyhovuje ještě víc než ve vozech „německé“ školy.

Druhým vozem jsou mladoboleslavské “Rychlé saze” instalované ve Fabii. Pokud odhlédnu od osobního názoru na tento typ vozů (tzn. hatchback osazený těžkým naftovým agregátem vydávaný za sportovní model), tak objektivně lze konstatovat, že v tomto voze bylo až do příchodu dvojkové Fabie RS přítomno nejvíc „sportovních genů“ z novodobé škodovácké produkce. A to přece jen něco znamená. Ano, krouticí moment Vám vytahá ruce na volantu z kloubů, těžký čumák Vás může vyslat na výlet ven ze zatáčky po tečně, ale budiž, budiž…
S tímto motorem pod kapotou máte reálnou šanci se velmi slušně svézt a při pohledu na spotřebu propadat záchvatům smíchu. Motor s Fabií dovede opravdu přesvědčivě cvičit, což je na jednu stranu příjemné, na druhou stranu už si to při vlastní jízdě žádá i zapojení mozku, aby radovánky neskončily neplánovaným způsobem. Vyhněte se čipnutým exemplářům, 130 koní beztak stačí. Servis se odvíjí od způsobu využití vozu, máte v něm turbo, olej určitě měňte co nejčastěji, možná se budete muset občas ušpinit, až budete čistit EGR ventil. Ponákupní servis pokládám stejně jako u fiatu a mazdy za samozřejmost (rozvody, brzdy, olej, filtry, kontrola tlumičů, ramen, celkem cca 8 – 12.000 Kč).

Každopádně nepočítejte s tím, že náklady na provoz budou u jakéhokoli vozu na stejné úrovni jako u Felicie, výfuk za 400 Kč a podobné servisní utopie prostě spolu s Felicií opouštíte… Servisně nejčitelnější bude možná kupodivu naftová Fabie RS, na druhou stranu za dané peníze seženete asi nejstarší exemplář, prostě si drží cenu. Ale ani další dva doporučené vozy by Vám neměly udělat díru do rozpočtu. Pro zajímavost se ale podívejte na ceny pneumatik obouvaných na šestnáctipalcová kola…
BMW řady 1 s nejslabšími motory (do dvou litrů obsahu) bych se snad vyhnul, jistě, budou se řídit nejpříjemněji ze všech uvedených aut, ale výkonové manko bude citelné a základní motor (1.6) neoplývá bohužel ani kultivovaností, ani spolehlivostí, jak již zmíněno úvodem.

 

Twitter @nehody

- August 8, 2020

V pohodě. Taťka mu koupil okruh, koupí mu jistě i dakarský tým 😂 https://t.co/NIsPZXc6qL
h J R

- August 8, 2020

Napětím nebudeme snad ani dýchat! 🤣 Dálniční e-známky na poště i na pumpě. Tendr vyhrála Česká pošta a Čepro https://t.co/6phEeYti10 via @iDNEScz
h J R

- August 8, 2020

Ze #SvětMotorů se bohužel stává takové bulvární motoristické AHA! Pokud tedy nemusíte nutně vědět jaký Lincoln si nechal přivézt Anthony Denny či jakým vozem jezdí Marek Ztracený, sáhněte po jiném periodiku. Občasné tématicky zaměřené "speciály' SM pořád stojí za zájem. https://t.co/ZjP1LsrVvp
h J R

- August 7, 2020

Polák nezná strach! VIDEO: Polský kamion nezpomalí ani úzký levý pruh na rozkopané D1 - https://t.co/qVbFYnHBSA - https://t.co/m7qHZNs5CD
h J R
h J R

- August 3, 2020

Každá doba má svoje náboženské symboly...🤗 https://t.co/M8uSC3N4wC
h J R

- August 2, 2020

Některé věci prostě NEPOCHOPÍME a ani je chápat nechceme! Třeba stočení tachometru o hodnotu málo převyšující 10 https://t.co/slLbL3tMR9. Chytrák řekne "je to jen číslo na tachometru" - my říkáme JE TO PODVOD! V tomto případě otázka zní spíše proč tak někdo vůbec učinil...🤔 https://t.co/tT7G3iQwjv
h J R

- August 2, 2020

V těch místech jsou ony "důvody" celkem známé - silnice se vine lesem a mnozí zatáčky tzv. "řezají"- většinou to vyjde, tentokrát to zjevně nevyšlo. https://t.co/KbW8AzX4py
h J R

- August 1, 2020

b) zavolat 158 a nejbližší hlídka vám ráda "přikryje záda" s majákem, pokud opravdu chcete kolo vyměnit sami Jinak se hlásíte o cenu Charlese Darwina! Kamion na dálnici u Brna srazil muže u odstaveného vozu - https://t.co/JDlHVu3Xc1 (2/2)
h J R

- August 1, 2020

Nikdy, opravdu NIKDY nezkoušejte měnit kolo na dálnici ani v "obyčejném" odstavném pruhu, natož pak ve stoupacím! Řešení: zastavit, zajistit a označit vozidlo, okamžitě ven a za svodidla a) zavolat asistenci pojišťovny (1/2)
h J R

RSS RSS kanál obsahu

Umístění diagnostického konektoru

Dnes už si bez alespoň základního načtení paměti závad při prohlídce ojetiny ani "neškrtnete".

U většiny vozidel známe umístění standardního diagnostického konektoru tzv. "zpaměti", u vozidel která nevidíme denně můžeme chvíli bádat...

Abychom zamezili pracnému hledání Googlem které mnohdy nikam nevede (odkazy na nesmyslné debaty, kde se dočtete "známy mi povedal, že..." ), uvádíme občas umístění jednak na twitterovém účtu pod hashtagy #OBD_konektor #OBDkonektor a můžete také použít tohoto odkazu

V nouzi nejvyšší použijte mobilní aplikaci

Díky obdfacile.com

Kde najít VIN vozidla?

Samozřejmě, nejsnáze dohledatelné místo je tzv. “pomocný VIN” v okénku čelního skla.

Nicméně s výjimkou vozidel pro americký trh musí být VIN ještě na dalších místech a zajímat nás bude zejména RAŽBA VIN KÓDU v karoserii.

Jako dobrá pomůcka v případě pochybností poslouží polská webová stránka

www.kde-je-vin.com

Tam avizovaná aplikace pro Android se nám nejevila úplně čerstvá, vzhledem k poslední aktualizaci v roce 2017 a tak jsme ji po základním vyzkoušení vrátili zpět do obchodu Google Play. Klidně za ni zaplatíme i více, než těch 39,- Kč ale chceme vidět, že je dále vyvíjena.