K jednomu článku o nákupu ojetiny

0 komentářů

Na stránkách Sdružení SOVA jsme nalezli článek o nákupu ojetiny, údajně převzatý z portálu/týdeníku Profit. Původní zdroj se nepodařilo dohledat, odkaz na SOVU zde a SOVA_prodej_ojetiny  v pdf (kdyby se něco někde časem ztratilo)

Komentované znění:

Služební vozy nakupují v bazarech i malé a střední firmy. Jenže bez odborného znalce a právníka si mohou způsobit řadu problémů. Svědčí o tom dvouletá zkušenost majitele malé firmy ze středních Čech s koupí ojetiny, kterou jsme dva roky dokumentovali. V červenci 2010 vstupuje do autobazaru Auto HP v Církvicích u Kutné Hory.

S sebou má automechanika z vedlejší obce, s nímž si den předtím domluvil, že stav vozu prověří. Přestože mu ještě neřekl, o který automobil má zájem, mechanik neomylně míří k vozu, na který se podnikatel v bazaru včera ptal. Kupující má pocit, že tu proběhla čilá komunikace, nicméně nechce být hned podezřívavý. Automechanik vůz chválí.

Není automechanik jako automechanik. Setkali jsme se už s tím, že klientem najatý “expert” či “mechanik” je placen autobazarem, což v principu vylučuje jeho práci ve prospěch klienta – kupujícího.

Podnikateli se sice moc nezamlouvá velké opotřebení interiéru, ale rozhoduje stav tachometru, pouze 92 000 kilometrů.

Otrocké zaměření se “na málo najetých kilometrů” je cesta do pekel. Zejména když najatý specialista nedokáže skutečný stav km ověřit či se spokojí jen s údaji v servisní knížce vozidla (často zfalšované)

Nepotřebuje krasavce na výstavy, ale dříče do terénu s dobrým stavem motoru. Hned po nastartování zaměstnanec bazaru ochotně pouští autorádio, snad aby bylo vidět, že není zablokované.

Neexistuje!

V průběhu zkušební jízdy (minimálně 10 kilometrů, lépe 20 až 30…i více) jedeme vždy  s vypnutým autorádiem. Audiosystém vyzkoušíme dodatečně.
Několik “překvapení ” První nepříjemné překvapení nastává při platbě. S odkazem na nápis “Při nákupu na splátky sleva 10 %” na předním skle vozu se firma dožaduje snížení ceny. Podle pracovnice bazaru si špatně vyložila nabídku na odpočet DPH pro plátce daně z přidané hodnoty, nápis z vozu mizí. A tak nový majitel za plnou cenu 330 000 korun zřizuje úvěr u GE Money Auto, předloží všechny požadované dokumenty, ověří si, zda bude moci do dvou let vůz předčasně splatit a odjíždí s vozem ze servisu.

Pokud se něco takového stane, otočte se na podpatku a opusťte bazar! Ojetých aut je na trhu přehršel, není důvod se upínat na to jedno jediné! Hledejte dál.

Druhé nepříjemné překvapení ho potkává po prvních pár metrech jízdy. Zdálky slyší slabé houkání, otáčí se, zda za ním nejede sanita nebo policie. Po chvíli zjišťuje, že kvílí “turbo” dieselového motoru a hned je mu jasné, proč během zkušební jízdy poslouchal rádio. Vůz okamžitě veze ke druhému mechanikovi na kontrolu. Ten je z vozu nadšený o poznání méně. “Auto je přelakované, tady chybí mřížka, tady je promáčklá střecha,” vyjmenuje, než dojde z dílny k vozu. Po zevrubnější kontrole konstatuje, že vůz má asi najeto o něco více, než ukazuje tachometr, ale motor by měl být v pořádku.

Znovu jen důsledek předchozích základních chyb při kontrole vozu.
Po několika dnech přichází další nepříjemnost. Zástupce úvěrové společnosti kontaktuje firmu s tím, že potřebuje ještě jeden dokument, který musí odsouhlasit správní rada. A požaduje, aby byl antedatován na datum před podpisem úvěrové smlouvy. Firma odmítá. Podle právníků udělala dobře, požadavek úvěrové společnosti považují za problémový. “Antedatování dokumentů může být za určitých okolností i trestným činem, například podvodem. Ne vždy sice naplňuje antedatování dokumentů skutkovou podstatu trestného činu, téměř vždy je ale v rozporu se zákonem a může být důvodem neplatnosti takových právních úkonů,” uvádí Petr Dobeš, advokát z kanceláře TaylorWessing.
Zhruba po roce přistupuje firma k opravě “turba”. V servisu pro ni mají nepříjemné překvapení. Je třeba vyměnit rozvody, které jsou v dezolátním stavu a napovídají, že vůz má najeto výrazně více, než ukazuje tachometr. Cena opravy: 50 000 korun.

Turbo má (obecně) životnost kolem 120-150 tisíc km.Pokud není stav km na tachometru ověřený  je nutno stavu turbodmychadla věnovat zvýšenou pozornost včetně diagnostiky před koupí – minimálně kontrola na úroveň a regulaci plnícího tlaku (načtením paměti závad přes OBD konektor) Opotřebené turbo není vada – jen opotřebení! Opravu v úhrnné hodnotě 50 000 Kč však považujeme za silně nadhodnocenou.

Podnikatel kontaktuje úvěrovou společnost, protože podle smlouvy jsou jeho možnosti nakládat s automobilem během splácení půjčky velmi omezené, a žádá o součinnost. Chce odstoupit od kupní smlouvy. Pracovník úvěrové společnosti přislíbí dodat všechny potřebné dokumenty, ale od té doby se neozve. Firma kontaktuje autobazar a uplatňuje reklamaci. Bazar ji odmítá s odkazem na formulaci ve smlouvě, že zákazník přebral vůz “jak leží a vidí”. Což podle bazaru vylučuje další reklamace. V patové situaci, kdy nespolupracuje ani bazar, ani úvěrová společnost, platí firma za opravu, vůz byl čtyři týdny mimo provoz.

Formulace “jak stojí a leží” (nikoliv “jak leží a vidí” – to si v článku trochu popletli)  bývá většinou  právně napadnutelná – podrobnosti  s vámi  v případě potřeby zkonzultujeme u konkrétního případu…

Během několika dalších měsíců se objevují nové závady. Odchází spojka i ložiska u obou zadních kol. Cena opravy – dalších 50 000 korun.

Nevíme, o jaké vozidlo konkrétně šlo…ale spojka a ložiska kol za 50 000? To by musely být nové díly minimálně pozlacené a práci by prováděl sám ředitel kanceláře importéra…

Během roku a několika měsíců opravy dosáhly třetiny pořizovací ceny vozu.

20 % pořizovací ceny ojetiny  bychom považovali za úměrné, neznáme však km proběh. Hovořilo se něco o “pracantovi do terénu”, takže vozidlo mohlo být i přetěžováno.

Protože se firma před koupí vozu dohodla na možnosti předčasného splacení, posílá splátkové firmě 120 tisíc korun a čeká, že pošle nižší kalkulaci dalších splátek, jak uvádějí všeobecné obchodní podmínky. Následuje telefonát ze zákaznické linky, kde operátorka sděluje, že částečné předčasné splacení není možné “z důvodu nařízení České národní banky”. Firma několik týdnů ověřuje u ČNB i České bankovní asociace, zda podobné nařízení existuje. Ale nikdo o jeho existenci neví. Znovu kontaktuje úvěrovou společnost, ta potvrdí, že z její strany šlo o špatnou informaci. Odkáže podnikatele na jiné místo poměrně nepřehledných všeobecných obchodních podmínek, které firmy z předčasného splácení vylučují. A tak podnikatel přistupuje k úplnému předčasnému splacení, aby konečně mohl s bazarem začít řešit reklamaci.

Řešení reklamace rozhodně nebrání to, že je na vozidle ještě nesplacený úvěr.

Bez právníka a znalce do autobazaru nelez Poučení? Bez právníka a soudního znalce se autobazarům zdaleka vyhněte. Znalec ohodnotí vůz zhruba za tři tisíce korun. I když se to může malým firmám a živnostníkům zdát hodně, i na našem příkladu bylo vidět, že to může ušetřit výrazné peníze.
Výsledek? Bude líp. Společnost GE Money Auto chce vyvodit ze série chyb nápravná opatření. “Pokud jakákoli z vámi zmíněných situací nastala a týká se úvěrového vztahu mezi klientem a naší společností, je samozřejmá naše omluva,” říká mluvčí GE Money Bank Pavel Zúbek. Některé postupy, ke kterým došlo, podle něj nejsou běžnou praxí. “Požadavek antedatování by znamenal hrubé porušení pracovních povinností, a od tohoto jednání se proto distancujeme,” dodává mluvčí. Podle jeho slov se zákazníci také do budoucna nebudou muset bát nedorozumění vzniklých kvůli rozsáhlým všeobecným obchodním podmínkám, které obsahují řadu ustanovení, která klienti nenajdou v úvěrové smlouvě. “Veškerá ustanovení budou ve smlouvě, všeobecné obchodní podmínky zaniknou,” ujišťuje Pavel Zúbek.
Malé firmy budou mít od příštího roku také lepší právní postavení. “Nový občanský zákoník umožňuje za určitých podmínek považovat i podnikatelské subjekty za takzvanou slabší stranu, které zákon poskytuje v některých ohledech ochranu obdobnou spotřebitelům,” uvedl Martina Bruthanse z advokátní kanceláře PRK Partners.
Pouze autobazar Auto HP změnu k lepšímu neplánuje. Nechystá se ze smluv odstranit například zmínku o tom, že zákazník přebírá vůz “jak leží a vidí”, která je podle spotřebitelských organizací neetická a má jen vyvolávat dojem, že se zákazník vzdal možnosti pozdějších reklamací. “Toto ustanovení se zrušit nechystáme. Podobné podepisujeme ve smlouvách, když automobily nakupujeme v aukcích. Protože vůz neznám a před prodejem nejsem schopen dopodrobna prověřit jeho technický stav, používám stejné ustanovení i ve vztahu k našim zákazníkům,” uvedl jednatel Jan Štípek.

Řešením podle něj není ani ověřování stavu tachometrů prostřednictvím tuzemských specializovaných firem. “Například Cebia má údaje jen pro vozy provozované v České republice, u vozů dovezených ze zahraničí se objeví až údaj nahlášený při jeho registraci v ČR,” řekl Jan Štípek.

Není to úplně pravda. V Auto AZ/nehody.net  ověřujeme kilometry u každé zakázky a to nejen pomocí služeb Cebie. Pokud nelze historii vozu (alespoň nějakou) dohledat, klienta upozorníme a buď hledáme jiný vůz, nebo se začneme bavit o úpravě kupní ceny. Konečné rozhodnutí  o dalším postupu je na našem klientovi, my však vždy  navrhujeme možnosti.

__________________________________________________

Co na to říct? Asi raději bez dalšího komentáře…

 

 

Twitter @nehody

- August 8, 2020

V pohodě. Taťka mu koupil okruh, koupí mu jistě i dakarský tým 😂 https://t.co/NIsPZXc6qL
h J R

- August 8, 2020

Napětím nebudeme snad ani dýchat! 🤣 Dálniční e-známky na poště i na pumpě. Tendr vyhrála Česká pošta a Čepro https://t.co/6phEeYti10 via @iDNEScz
h J R

- August 8, 2020

Ze #SvětMotorů se bohužel stává takové bulvární motoristické AHA! Pokud tedy nemusíte nutně vědět jaký Lincoln si nechal přivézt Anthony Denny či jakým vozem jezdí Marek Ztracený, sáhněte po jiném periodiku. Občasné tématicky zaměřené "speciály' SM pořád stojí za zájem. https://t.co/ZjP1LsrVvp
h J R

- August 7, 2020

Polák nezná strach! VIDEO: Polský kamion nezpomalí ani úzký levý pruh na rozkopané D1 - https://t.co/qVbFYnHBSA - https://t.co/m7qHZNs5CD
h J R
h J R

- August 3, 2020

Každá doba má svoje náboženské symboly...🤗 https://t.co/M8uSC3N4wC
h J R

- August 2, 2020

Některé věci prostě NEPOCHOPÍME a ani je chápat nechceme! Třeba stočení tachometru o hodnotu málo převyšující 10 https://t.co/slLbL3tMR9. Chytrák řekne "je to jen číslo na tachometru" - my říkáme JE TO PODVOD! V tomto případě otázka zní spíše proč tak někdo vůbec učinil...🤔 https://t.co/tT7G3iQwjv
h J R

- August 2, 2020

V těch místech jsou ony "důvody" celkem známé - silnice se vine lesem a mnozí zatáčky tzv. "řezají"- většinou to vyjde, tentokrát to zjevně nevyšlo. https://t.co/KbW8AzX4py
h J R

- August 1, 2020

b) zavolat 158 a nejbližší hlídka vám ráda "přikryje záda" s majákem, pokud opravdu chcete kolo vyměnit sami Jinak se hlásíte o cenu Charlese Darwina! Kamion na dálnici u Brna srazil muže u odstaveného vozu - https://t.co/JDlHVu3Xc1 (2/2)
h J R

- August 1, 2020

Nikdy, opravdu NIKDY nezkoušejte měnit kolo na dálnici ani v "obyčejném" odstavném pruhu, natož pak ve stoupacím! Řešení: zastavit, zajistit a označit vozidlo, okamžitě ven a za svodidla a) zavolat asistenci pojišťovny (1/2)
h J R

RSS RSS kanál obsahu

Umístění diagnostického konektoru

Dnes už si bez alespoň základního načtení paměti závad při prohlídce ojetiny ani "neškrtnete".

U většiny vozidel známe umístění standardního diagnostického konektoru tzv. "zpaměti", u vozidel která nevidíme denně můžeme chvíli bádat...

Abychom zamezili pracnému hledání Googlem které mnohdy nikam nevede (odkazy na nesmyslné debaty, kde se dočtete "známy mi povedal, že..." ), uvádíme občas umístění jednak na twitterovém účtu pod hashtagy #OBD_konektor #OBDkonektor a můžete také použít tohoto odkazu

V nouzi nejvyšší použijte mobilní aplikaci

Díky obdfacile.com

Kde najít VIN vozidla?

Samozřejmě, nejsnáze dohledatelné místo je tzv. “pomocný VIN” v okénku čelního skla.

Nicméně s výjimkou vozidel pro americký trh musí být VIN ještě na dalších místech a zajímat nás bude zejména RAŽBA VIN KÓDU v karoserii.

Jako dobrá pomůcka v případě pochybností poslouží polská webová stránka

www.kde-je-vin.com

Tam avizovaná aplikace pro Android se nám nejevila úplně čerstvá, vzhledem k poslední aktualizaci v roce 2017 a tak jsme ji po základním vyzkoušení vrátili zpět do obchodu Google Play. Klidně za ni zaplatíme i více, než těch 39,- Kč ale chceme vidět, že je dále vyvíjena.