Perličky z naší práce

Komunikace s klienty je občas trochu náročnější a dochází i k úsměvným situacím. Lidé jsou prostě různí a často je nutno zachovat onu pověstnou “profesionální masku” byť by člověk měl chuť situaci peprně okomentovat.

  • Klient definoval nesplnitelný cenový limit s ohledem na vozidlo, které chtěl.

Na naši výzvu ještě limit navýšil, přesto však tento postačoval pouze na podstatně starší vozidla  než on požadoval. Předložili jsme posléze  několik variant a  vždy bylo něco špatně – jednou chybělo to či ono, podruhé se klient “dočetl na internetu, že motorizace vozu má vyšší spotřebu než on by mohl akceptovat”…atakdále atakdále.

Nakonec si vybral sám vozidlo v tom “největším”  bazaru – a vida, cena byla o několik desítek tisíc vyšší než náš původní limit po navýšení! Vozidlo jsme tedy  prověřili, prohlédli a sepsali kupní smlouvu a na dotaz, proč byl původní limit ceny tak nízký klient s úsměvem prohlásil “Se ženou jsme se domluvili, že když už si vás najímáme, tak to teda  zkusíme, kam až se dá jít…”  Dle této logiky tedy “S  Auto AZ  ojetinu skoro zadarmo”

V tomto případě jsme byli spokojeni nakonec oba. Pán to zkusil  a má dobrý pocit, naše odměna byla zase vyšší neboť ji určujeme procentem z kupní ceny 🙂

  • Prověřili jsme vozidlo z dovozu s pochybnostmi o počtu ujetých km

Vozidlo se nám líbilo, klientka spěchala s prohlídkou a bazar nebyl schopen nám rychle poslat kopii servisních záznamů. Některým se do toho vůbec nechce – proč asi? S velkou snahou jsme alespoň dostali VIN. Naštěstí se nejede  nikam daleko. U vozidel z Itálie, Francie a podobných zemí je dobré mít jeden či dva dny rezervu na telefony či faxy, na e-maily se z těchto končin moc neodpovídá.

Vozidlo uvedeno do provozu 9/2011, poslední záznam v servisní knížce  v kilometráži cca 80 000 (9/2012) a na “B” sloupku nálepku z 12/2012 s km 102 000. Je říjen 2013 a na tachometru vozu svítí 107 000 km. B azarista “neví”, proč tomu  tak je.

“Dáte do smlouvy garanci stavu km oproti vrácení vozu?”

“Bez problému”.

Klientka  nakonec platí rezervační zálohu s tím, že počet km ještě ověříme a tvrdíme, že vůz má najeto více, než udává tacho.  Stav vozidla je nadprůměrný a cena se jeví výhodná i pokud by vůz měl najeto  o něco více. Ještě cestou z bazaru voláme do Itálie a následně hned  tabletem faxujeme  kopii servisky se žádostí o vyjádření, jestli evidují ještě nějaké údaje.  Reakce přichází obratem – v dubnu 2013 evidují poslední běžnou prohlídku se stavem km 134 tisíc.

Vzhledem k ročnímu nájezdu cca 80 000 je odhadem z auta prokazatelně “utočeno” cca 50 až 60 000 km.

Mezitím volá bazarista klientce, že údajně už vozidlo někomu přislíbil a ten “někdo” už poslal zálohu. Vida. S podobnými situacemi (tj. prokázaná manipulace s kilometry a klient vůz přesto chce) se stále neumíme na 100 % vyrovnat, konečné slovo však má ten, kdo platí, tj. zákazník a rozhodnutí je zcela na něm…