Soudili se…

 

Soudili se, soudili se dva sousedi o hranice,
o hranice, starou slívu, o kus meze, o smrad z chlívu…

Takto neobvykle, textem Ivo Jahelky, bychom zmínili  nedávnou  úspěšnou kauzu “Ford Focus”. V této chvíli je již odsouzeno, rozsudek nabyl právní moci  a příslušné částky včetně nemalých nákladů řízení (více jak 70 tisíc Kč) stranou žalovanou uhrazeny…

Vše začalo někdy v roce 2011, kdy si klientka zakoupila přes nejmenované brněnské dealerství nový Ford Focus 1,6 i. Po necelém roce s vozidlem ujela cca 15 tisíc km a při běžné kontrole vozu si všimla, že je v motoru méně oleje, někde kolem rysky, která na olejové měrce označuje minimum. Zároveň ji zarazilo, že ve vyrovnávací nádržce chladicí kapaliny se nachází jakási pěna…Zakoupila tedy příslušný olej, hladinu oleje dolila a vzápětí se vydala do dealerství, kde vůz zakoupila k servisní prohlídce (20 000 km nebo 1 rok). Zde jí na vozidle provedli příslušné servisní úkony – zejména výměnu oleje a filtru – a zapsali do servisní knížky. S poznámkou “zjištěn průnik oleje do chlazení”. Na dotaz “co s tím” zněla odpověď “nic, to jste si tam mohla nalít sama”

Popisovat další vývoj událostí by bylo dlouhé a zbytečné. Klientka se nejprve obrátila na nejmenovaného brněnského znalce a ten se k věci postavil tak, že moudře pokýval hlavou a vyjádřil se ve smyslu “asi tomu nic nebude, ale pozorujte to”. Na dotaz vznesený námi telefonicky  po cca 2 měsících od jeho  odborného zásahu  si už jaksi nevzpomínal a vtipně doporučil vypláchnout chladicí okruh roztokem jedlé sody to je potvora, ta vyčistí všechno.

Bude ze staré školy. Z dost staré školy.

Poté jsme se  věci ujali my a opravdu  se poctivě snažili o smírné řešení problému, tj. bezplatnou opravu vozu v záruční době.

Několik návštěv autorizovaného (údajně, snad ) autocentra Ford v Brně-Králově Poli se snahou o vyřešení. Přestárlý majitel, který zde  o všem zjevně rozhoduje nám dával nepokrytě najevo, že autům rozumí nejlépe on sám a cože bychom vlastně chtěli. Tohle trvalo asi půl roku, poté se blížil konec zákonné dvouleté záruční doby a nezbylo nic, než se obrátit na soud. Předžalobní výzva, znalecký posudek, sestavení a podání žalobního návrhu spolupracujícím právníkem. Po téměř roce od podání žaloby jednání u místně a věcně příslušného soudu – a rozsudek se 100 % úspěchem pro stranu žalující, proti kterému se strana žalovaná neodvolala. Bylo to ještě o něco složitější, protože brněnské dealerství Fordu prodávalo vozidla formou jakéhosi komisního prodeje pro jiné dealerství…ale o to teď nejde, jde o výsledek.

Pro poškozenou stranu to dopadlo tentokrát dobře, díky tomu, že se na nás včas obrátila.

Poučení z kauzy:

  • ani nákup nového vozu vás neuchrání od možných velkých problémů, když prodejce následně ztrácí zrak i sluch
  • obracet se na dovozce je  konkrétně v případě značky Ford zcela zbytečné- tato partička v pražské kanceláři, kam se nelze nikdy ani dovolat a vše musíte řešit písemně  pravděpodobně vždy jen  stvrdí to, co řekne jejich obchodní zástupce. Kdyby se chlapci v kravatách  chtěli nějak ohrazovat a tvrdit cosi o “poškozování dobrého jména”, pak lze kdykoliv zveřejnit veškerou korespondenci o celé kauze, před kterou strčili hlavu do písku. Je již uložena u strýčka Googla a stačí jen kliknout myší…