Ranní mrazík pomůže!

Zimní období máme pro výběr ojetého vozidla docela v oblibě. Prsty sice občas přimrzají ke karoserii a nasedání do promrzlého  vozidla v autobazaru není nic příjemného, ale pokud takto zmrzlé vozidlo nastartujeme bez připojení externího zdroje a na první pokus, je asi z poloviny “vyhráno”.

Tedy aspoň  pokud jde o motorovou skupinu…Ani postarší dieselové vozidlo by nemělo mít závažnější problém se startováním, pokud není venku opravdu “arktický” mráz pod mínus 10 stupňů. Budete-li muset vyhlédnutou ojetinu “drtit” startérem delší dobu, je třeba se mít více na pozoru. Řeči prodávajícího o tom, že auto je “super” a že se “to” určitě zlepší po dobití baterie berte s rezervou. Letošní zima s výjimkou několika málo dnů nebyla příliš mrazivá – ale co není, může být. A až jednoho mrazivého rána neodjedete z parkoviště, vaše radost z nákupu vozidla pravděpodobně poněkud ochladne, podobně jako rtuť v teploměru ten den…

Pokud vozidlo hůře startuje, nemusí jít ještě o závažný problém.

Prvotně je třeba překontrolovat stav akumulátoru nejlépe zátěžovým testerem, pokud je vizuálně akumulátor starší než cca 4-5 let, počítejte s možností jeho brzké výměny. Ne vždy je však možno určit jeho stáří např. podle štítku nebo výrobní šarže vyražené na jeho obalu.  První 3 čísla kódu na aku by měla znamenat rok a měsíc výroby (156 = červen 2015) – jestli tuto konvenci dodržují všichni výrobci vám ale nepotvrdíme. Změření napětí akumulátoru “naprázdno” nic neřekne. V případě problému se startováním měříme ručkovým analogovým voltmetrem napětí v okamžiku, kdy startér točí a dle našich zkušeností by napětí nemělo poklesnout pod cca 10,5 V. Pak by akumulátor mohl ještě nějakou dobu sloužit.

Mluvíme v každém případě o akumulátoru, který není hluboce vybitý po dlouhém stání.

Po zkušenostech  z minulé doby při prohlídkách ojetých vozidel též vždy měříme dobíjecí napětí a jeho průběh přes diagnostickou OBD zásuvku.

Jedinkrát v minulosti jsme tak neučinili (Alfa Romeo 156) z důvodu nepřístupné zásuvky OBD kdy kryt nešel ani vypáčit bez použití nadměrného násilí ( u Italů je specialitou  nutnost vyšroubování minimálně jednoho šroubu s křížovou hlavou, byť OBD konvence praví, že zásuvka má být přístupná bez použití nástroje)  a opravdu nemůžeme auta nadměrně demontovat nebo poškodit …

A problém tam zrovna byl.