Převody vozidel

0 komentářů


Již více než rok platí nové podmínky při převodech vozidel na příslušných evidenčních místech.

Stále jsme zahrnováni otázkami typu “co mám dělat, když jsem před půl rokem prodal auto, dal novému majiteli technický průkaz a on to na sebe dodnes nepřepsal…” 

Řešení těchto problémů neznáme a nechceme se jimi ani zabývat, proto nebudeme už na tyto dotazy vůbec reagovat. Přesto alespoň malé shrnutí stávajících pravidelkaždý si je může předem přečíst a zařídit se dle nich:

 

Vozidla  registrovaná v ČR – mají  již český TP

Pravidlo 1 – za “přepis” vozidla je odpovědný prodávající

Ideální model je, když prodávají i kupující přijdou společně na evidenční místo (obvyklé úřední dny jsou pondělí a středa, někde i čtvrtek)   a na počkání se provede záznam o převodu včetně zápisu do TP a vydání “malého” TP.  Vždy se provádí na tom registračním místě, kde je před prodejem zaregistrováno čili u v místě prodávajícího. V budoucnu snad může být i jinak, momentálně je to však tak a nic s tím nenaděláme.

Pokud tedy pojedete kupovat auto  do Ostravy a jste třeba z České Lípy, převod se musí uskutečnit na úřadě  v Ostravě…tedy, pokud je auto evidováno tam, kde má být a stávající majitel v minulosti taky třeba něco neopomenul nebo nekupujete v Praze auto od dojíždějícího Ostraváka.

Registrační značky se nyní ponechávají novému majiteli, ten si je může (bude-li chtít – nemusí však) následně nechat za poplatek vyměnit v místě bydliště.

Za převod vozidla se platí obvyklých 800 Kč. Bývá zvykem, že poplatek platí kupující, je to však vždy otázkou vzájemné dohody předem.

Jak řešit fronty, úřední hodiny, objednávání na velkých úřadech – tak tyto rady po nás prosím vůbec  nechtějte! Pověstné jsou zejména pražská registrační místa a také brněnský magistrát…

V menších městech problém nebývá. Praktická zkušenost – půl hodiny před koncem úřední doby bylo možno vozidlo bez problému možno přeregistrovat (Opava,Bruntál)

Pravidlo 2 – před návštěvou úřadu se zastavte na STK

Před návštěvou registračního místa musíte s vozidlem navštívit STK k provedení tzv. evidenční kontroly  jejíž protokol musí znít již na jméno kupujícho. Procedura trvá do 15 minut a stojí kolem 300 Kč.

Pravidlo 3 – autobazaru dejte plnou moc k převodu

Žádný soudný autobazar nepřipustí, aby vozidlo přihlašoval na sebe sám  kupující – právě při vědomí výše uvedené odpovědnosti prodávajícího za převod. Pokud nakupujete v bazaru, dejte bazaru  jednoduchou plnou moc (formulář vám rádi vytisknou, pracují s ním denně) Plná moc musí být úředně ověřena, čili budete muset jako kupující  navštívit nejbližší poštu se službou “Check Point”, kde vám za 30 Kč ověří podpis na plné moci. Drobná poznámka-  formulář podepisujete  až na přepážce…

Při nákupu od soukromé osoby doporučujeme se vší vážností společnou návštěvu registračního místa. Zároveň si předem  též zjistěte, zda vozidlo nepodléhá “ekopoplatku”, požadavek na uhrazení např. 5000,- Kč při přeregistraci může být pro kupujícího  nepříjemným překvapením!

Chcete-li s naší asistencí dořešit  nákup od soukromé osoby bez problému do konce v jeden den, je nutno počítat s přiměřeným časem na prohlídku vozidla (minimálně 2 hodiny) + uzavření pojistky (cestou na STK min. 1/2 h) + provedení evidenční kontroly (dojezd na STK + 1/2 hodiny) + přepis na úřadě (raději 1 hod. rezerva), čili pokud úřad funguje např. do 16 hodin, je třeba nejpozději  do 13,00 max. 14,00 mít provedenou kompletní prohlídku, podepsanou kupní smlouvu a prohlídka se musí provádět v úřední den.

I z těchto důvodů proto s klienty raději nakupujeme v autobazarech.

Pravidlo 4 – při převodu musíte mít vozidlo nově pojištěné

Počítejte s tím, že na úřadě budou chtít vidět potvrzení o povinném pojištění odpovědnosti a vy máte povinnost toto uzavřít. Změnou vlastníka totiž zaniká původní pojistná smlouva a je nutno, aby byla uzavřena nová, již na osobu kupujícího. S uzavřením pojistky online vám vždy rádi pomohou v bazaru, popř. poblíž registračního místa navštivte jakoukoliv pojišťovací kancelář. Existují také možnosti uzavření pojistky po internetu.

Shrnutí – aneb “co od vás budou u okénka na úřadě chtít” 

  • technický průkaz vozidla – “velký”
  • “malý” TP – osvědčení o registraci
  • protokol z STK o evidenční prohlídce – již na jméno nového držitele
  • “zelenou kartu” – potvrzení o pojištění – již na nového držitele
  • úředně ověřenou plnou moc od druhého účastníka (většinou od kupujícího) k provedení převodu vozidla

Je dobré mít  sebou i kupní smlouvu, nejde  však o vyžadovaný dokument a mj. může být kupní smlouva uzavřena i ústně…

Registrační značky se ponechávají, pokud vám tento stav nebude dále vyhovovat, lze je následně po provedení převodu  za poplatek nechat vyměnit na evidenčním místě u nového držitele.

 

Vozidla z dovozu – cizí technický průkaz

Zde je odlišnost v tom, že vozidlo budete přihlašovat v místě vašeho bydliště. Na vozidle musí být provedena platná technická prohlídka + měření emisí  českou STK – protokol od ní vám prodávající musí předat, spolu se zahraničním technickým průkazem. Dočasnou registrační značku pro převoz “po ose” vám vystaví prodávající – autobazar. Platí 10 dní. Má-li  v ČR dosud neregistrované vozidlo platnou českou technickou prohlídku a uzavřené pojištění odpovědnosti, pak by neměl být žádný problém.

Sporným bodem při přihlašování (registraci)  je požadavek úřadu na předložení C.O.C. listu – Certificate Of Conformity” tedy asi “Prohlášení o shodě”. Dle našich informací by neměl být vyžadován v případě, že vozidlo má tzv. “evropskou homologaci” – na typovém štítku na vozidle je znak “e” s kódovým označením typového schválení.

Narazíte-li  na úředního šimla, můžete vysvětlovat co chcete a úředník vám vozidlo stejně  nebude  chtít přihlásit. Proto raději C.O.C. od prodávajícího vyžadujte! Přihodilo se nám dokonce  i to, že úředník  nechtěl přihlásit dovozové vozidlo, protože C.O.C bylo ve španělštině. C.O.C. lze nahradit protokolem o české technické prohlídce v tzv. “rozšířeném” vyhotovení, s přílohou uvádějící podrobné technické údaje o vozidle. Jeho vystavení je však dražší, než standardní “technická”  a proto tento způsob dovozci neradi používají.

Jak tento dokument vypadá?   Třeba takto

 

vw_certificate_of_conformity_COCford opel_certificate_of_conformity_COC

 

Je slibováno, že již brzy bude možnost vozidlo přehlásit na údajně kterémkoliv úřadě, takže jsme jistě všichni zvědavi, kdy to bude…

Tento příspěvek si neklade za cíl komplexně vysvětlit problematiku evidence vozidel a rozhodně neručíme za jakékoliv problémy spojené s jeho aplikací v praxi! Pokud si nejste jisti, zavolejte si předem na příslušný úřad a ověřte si, co vše po vás budou vyžadovat.

Našim klientům samozřejmě vždy rádi pomůžeme v rámci komplexní služby “výběr a prověření ojetého vozidla”

Twitter @nehody

- September 15, 2019

Smutné. Ale těch "chytrolínů" co se objevilo v "diskuzi" pod článkem...🤔 https://t.co/lR6EQ3Y4gC
h J R

- September 11, 2019

Bohužel má pán pravdu... https://t.co/yQnTO6WYxg A "česká" DEKRA nemá s německou VŮBEC NIC!
h J R

- September 11, 2019

Může být ještě dnes někdo tak naivní? Varianta "koupím - stočím- prodám o 50k dráž" ještě funguje? https://t.co/2pxxR6e7v4
h J R

- September 11, 2019

Tohle je doslova "kultovní" pasáž z posudku jednoho bývalého kolegy...a tak dlouho si nedal říct a byl přesvědčen o… https://t.co/DqlMrxTmyw
h J R

- September 11, 2019

Tuhle frázi ve znaleckém posudku úplně miluji! Přitom korektní určení KP je naprosto KLÍČOVOU věcí, zvláště když… https://t.co/uhRptQPYpP
h J R

- September 11, 2019

Tohle je těžko pochopitelné i v 74 letech... https://t.co/NiveIhHeTz
h J R

- September 10, 2019

Dialektu těžko porozumíte, ale vše je jasné... https://t.co/8R4ogZ48zC
h J R

- August 26, 2019

Ta utržená zkorodovaná věc z reportáže se nazývá "nosník zadní nápravy" nicméně internetový diskutér má zřetelně ab… https://t.co/DUZvChhtym
h J R

RSS RSS kanál obsahu

Umístění diagnostického konektoru

Dnes už si bez alespoň základního načtení paměti závad při prohlídce ojetiny ani "neškrtnete".

U většiny vozidel známe umístění standardního diagnostického konektoru tzv. "zpaměti", u vozidel která nevidíme denně můžeme chvíli bádat...

Abychom zamezili pracnému hledání Googlem které mnohdy nikam nevede (odkazy na nesmyslné debaty, kde se dočtete "známy mi povedal, že..." ), uvádíme občas umístění jednak na twitterovém účtu pod hashtagy #OBD_konektor #OBDkonektor a můžete také použít tohoto odkazu

V nouzi nejvyšší použijte mobilní aplikaci

Díky obdfacile.com

Kde najít VIN vozidla?

Samozřejmě, nejsnáze dohledatelné místo je tzv. “pomocný VIN” v okénku čelního skla.

Nicméně s výjimkou vozidel pro americký trh musí být VIN ještě na dalších místech a zajímat nás bude zejména RAŽBA VIN KÓDU v karoserii.

Jako dobrá pomůcka v případě pochybností poslouží polská webová stránka

www.kde-je-vin.com

Tam avizovaná aplikace pro Android se nám nejevila úplně čerstvá, vzhledem k poslední aktualizaci v roce 2017 a tak jsme ji po základním vyzkoušení vrátili zpět do obchodu Google Play. Klidně za ni zaplatíme i více, než těch 39,- Kč ale chceme vidět, že je dále vyvíjena.