Z denní pošty

0 Comments


V oblasti výběru a prověřování ojetých vozidel ve spolupráci s Auto AZ Consulting se snažíme mj. i o to, aby případný zájemce o koupi ojetiny nevstupoval do procesu hledání vhodného vozu úplně “beze zbraní”. Zde na webu najdete (zejména v sekci FAQ  tedy “často kladené otázky”) poměrně široký popis a vysvětlení “jak to funguje”. Případné nejasnosti vždy rádi s potenciálními klienty zkonzultujeme a vysvětlíme.

Vždy máme  snahu vyhovět a v poslední době nás klienti častěji oslovují s požadavkem “jiné formy spolupráce” a představují nám své vize, jak by si celý proces představovali oni a v jakém rozsahu by jej chtěli od nás obdržet. Rádi si samozřejmě návrhy přečteme či vyslechneme, ale popravdě nám občas připadají tak trochu jako kdybyste přišli  za automechanikem při servisu vašeho vozu a snažili se mu navrhovat další postup “jak byste to chtěli vy”.

Náš postup vychází z několikaleté praxe v prohlídkách a kontrolách vozidel a je nastaven tak, aby vedl k cíli a obě strany byly spokojeny – klient koupil vozidlo odpovídající jeho požadavkům a finančním možnostem a zaplatil za službu přiměřenou cenu. Úměrnou běžným sazbám v autoservisech, úměrnou cenám řemeslníků, úměrnou cenám v obchodech a cenám služeb obecně.

V reakci na jeden z posledních dotazů tohoto druhu se jeví  jako vhodné a vypovídající přetisknout reakci, která vysvětluje snad i to, co se zdálo zatím nějakým způsobem nejasné.

…přes maximální snahu o průhlednost celého ceníku může pochopitelně dojít k nejasnostem. Asi bych nejdříve ujasnil ty provize a celou myšlenku služby “vyhledání a prověření ojetého vozidla”.

Pokud možno, vybíráme potenciálně zajímavá auta (ve spolupráci s kolegou Zichem – Auto AZ Consulting) raději sami za nevelký poplatek. Důvod je prostý – hledající zájemce je v 99 % případů neznalý “místních poměrů” a má snahu nás zásobovat nabídkami ze zdrojů, o kterých třeba víme své…v negativním smyslu.

Samozřejmě do toho nemůžeme nikoho nutit, můžeme jen zaslané tipy orientačně vyhodnotit, sestavit nějaké pořadí a nabídnout “tohle bychom mohli začít ověřovat”. Jakmile se dostáváme do této fáze, je třeba se domluvit na standardních podmínkách a úhradě zálohy. Pokud “papírově” něco na čísle 1 nesedí, dál neřešíme a jdeme k číslu 2. Co se jeví čisté a schopné, následně po dohodě s klientem prověříme fyzicky. Když uděláme fyzickou prověrku a auto doporučíme, případ v té chvíli končí vyhodnocení a doplatkem za službu. To, zda si klient vozidlo následně koupí už nemůžeme ovlivnit.

Stejně tak nemůžeme ovlivnit, když auto nebude fyzicky v takové kondici, jak prodávající uvedl a jeho prodej nemůžeme následně doporučit. To bývá častým zdrojem nedorozumění v prvotní fázi komunikace “a proč mám za to platit?” – třeba proto, že jste si nekoupili špatné vozidlo, které v mnoha případech již není schůdné nějak vyreklamovat.  Nebo proto, že vám  nedoporučíme něco, co bychom si sami nekoupili. V tom je naše nezávislost na bazarech, prodejcích, splátkových firmách…

Pokud se přihodí neúspěšná prověrka, pak situaci částečně kompenzujeme slevou na prověrku další. Třetí už se nám  (pokud vím) snad  ještě nikdy nepřihodila.

Provize procentem z kupní ceny je běžný a nejprůhlednější nástroj, který nově používá i Autotým (tato společnost model a myšlenku kolegy Zicha v podstatě okopírovala a je to dnes “dceřinka” Home Creditu)

Platíte odměnu vypočtenou z fyzicky provedené prohlídky. “Předověření” rozumného počtu (nikoliv třeba 10 ) tipů je v podstatě v ceně služby, zjištěná nedohledatelná nebo zfalšovaná historie klienta v podstatě nic nestojí, jen kdyby ” český koumák” (i takoví jsou) řekl “děkuji za cenné rady, auto si už prohlédnu sám” pak je to za obvyklých 1500 až 2000 ze zálohového plnění…

Zdroje našich informací  opravdu nesdělujeme, prodejcům  ani “nedokazujeme” jejich event. manipulaci – jednoduše tam nabízené auto dál neřešíme.  Hlavním zdrojem našich informací jsou jak spolupracovníci ze značkových servisů, tak kontakty v zahraničí včetně jakési jazykové vybavenosti a schopností komunikace. Pokud není reálné historii ověřit, je na klientovi, zda riskne fyzickou (placenou) prohlídku, nebo zda raději zvolí další ověřování auta v pořadí.

Věřím, že jsem snad všechny nejasné body objasnil, návrhy  na nestandardní postupy si rádi vyslechneme a zkonzultujeme možnosti, nemůžeme však zaručit jejich akceptování. Domníváme se, že cena služby je tržně přijatelná, většinou odpovídá cca 3 nádržím paliva.

Těším se na případnou další spolupráci při výběru ojetého vozu….

Twitter @nehody

Další účelový a nesmyslný "znalecký posudek" od takykolegy, o němž jsem v životě neslyšel a který odborně zjevně sk… https://t.co/5pCjGTpUL1
h J R
Vaculíka moc "nemusím", ale už pro tohle, co napsal před léty si ho musím vážit.. 🤗 https://t.co/KYS5CBENPl
h J R
Volvo YV1AS714081064377 jsme zachytili před léty s falešnou serviskou a stočené po dovozu. Náš klient byl nákupu… https://t.co/wbxykIOZBX
h J R
No, a z toho rozšafného staříka je rázem taky skoro mediální hvězda! Část mediální slávy (oprávněné) chlapa co ho o… https://t.co/lOEb6ewQt4
h J R
Tohohle mazla pořád nikdo nechce...to je svět... https://t.co/CqbjJ5Cet9
h J R
Gretka to jistě vyřeší 🤗 https://t.co/drtrfgJKCR
h J R
Dneska zase další "závažný úkol" 😁 https://t.co/GWFHUCA3s7
h J R

RSS RSS kanál obsahu

Umístění diagnostického konektoru

Dnes už si bez alespoň základního načtení paměti závad při prohlídce ojetiny ani "neškrtnete".

U většiny vozidel známe umístění standardního diagnostického konektoru tzv. "zpaměti", u vozidel která nevidíme denně můžeme chvíli bádat...

Abychom zamezili pracnému hledání Googlem které mnohdy nikam nevede (odkazy na nesmyslné debaty, kde se dočtete "známy mi povedal, že..." ), uvádíme občas umístění jednak na twitterovém účtu pod hashtagy #OBD_konektor #OBDkonektor a můžete také použít tohoto odkazu

V nouzi nejvyšší použijte mobilní aplikaci

Díky obdfacile.com

Kde najít VIN vozidla?

Samozřejmě, nejsnáze dohledatelné místo je tzv. “pomocný VIN” v okénku čelního skla.

Nicméně s výjimkou vozidel pro americký trh musí být VIN ještě na dalších místech a zajímat nás bude zejména RAŽBA VIN KÓDU v karoserii.

Jako dobrá pomůcka v případě pochybností poslouží polská webová stránka

www.kde-je-vin.com

Tam avizovaná aplikace pro Android se nám nejevila úplně čerstvá, vzhledem k poslední aktualizaci v roce 2017 a tak jsme ji po základním vyzkoušení vrátili zpět do obchodu Google Play. Klidně za ni zaplatíme i více, než těch 39,- Kč ale chceme vidět, že je dále vyvíjena.