Neveselé “příhody z natáčení”

Při sjednávání prověrek ojetých vozidel před koupí se občas dozvíme věci, které bychom snad ani vědět nechtěli.
Množství poučných příhod najdete v odkazu na menu webu (Nabídka – O autobazarech), pár poučných „střípků“ z poslední doby nebude špatné uvést i zde.

Paní  se ozvala telefonicky a hledala údajně už cca půl roku vhodný ojetý vůz.
Cenová relace do 150 tis.Kč, v telefonu jsem se dozvěděl i to, že rodina splácí hypotéku, čili „aby to bylo co nejvýhodnější“.
A přidala hned asi tři odkazy na auta nabízená v Rakousku.

Dieselovou Mazdu 6 u Vídně ji naštěstí předem rozmluvil již klient, se kterým jsme cca před rokem či dvěma kupovali Ford Mondeo.
Ford Mondeo za 6100 € taky moc nezapadal do rámce „do 150 tisíc“, protože jeho prověření bych taky určitě nedělal za 1000,- Kč.

Než jsem však sestavil nějakou smysluplnou odpověď a vyjádření k zaslaným nabídkám (2 dny, neboť jsem si zrovna vzal týden jakési „poloviční volno“, jak už to občas u OSVČ bývá), paní sděluje že koupila Seat Exeo (platforma Audi A4) z roku 2010 s motorem 1,8 TSI a nájezdem cca
160 000 km za (dle jejího vyjádření) „příznivých“ 130 tisíc Kč, protože prý „už má půjčené půl roku ojeté auto od švagra a déle čekat nemůže…“

Nezbývá než popřát hodně štěstí.

Pokud se na tomto motoru projeví vzrůstající spotřeba oleje, oprava bude stát v lepším případě kolem 60 tisíc Kč, v horším kolem 90.
Ale třeba to štěstí zrovna bude paní mít.

Zájemce posílá v cca 20,30 přes kontaktní formulář žádost (spíše však  “asertivní oznámení”),zda lze druhý den provést prohlídku Mazdy CX5 v Brně.

Lze. Můžeme-li, vyhovíme.

V tom duchu je odeslán cca do hodiny mail s podrobnostmi a s dovětkem “ráno si zavoláme a dohodneme čas”.

Ráno v 7,15 přečtena reakce odeslaná mailem v cca 22,45 : “Našel jsem si jiného poradce. Čekal jsem telefon, ne mail!” A  asi pro kontrolu pohotovosti  prozvonění z potlačeného čísla krátce před půlnocí.

Občas tedy “držíme noční službu”, nicméně po osmé večerní voláme výjimečně a po desáté  snad jen v případě nehody, zemětřesení či pádu letadla…😁

Volá kolega z Prahy – má poptávku na prověrku Superba v Olomouci a sám nemůže klientovi vyhovět.

Otázka: mohu se toho ujmout? Bez problému, určitě se domluvíme.
Zájemce volá do půl hodiny. Taxikář – ti bývají občas poněkud “odlišní”, ale co se může zdát jednomu divné, může jinému připadat normální.
“Mohl byste dneska?” Je cca poledne, mám zrovna práci, která je časově závazná do 15,30. Než dojedu do Olomouce, je půl páté minimálně, netuším kdo je prodejce a jakou má provozní dobu…
“To je už dneska problém, ale co zítra?” 
Sem se s nima domluvil, že mi to napíchnou tu převodovku a ozvu se vám..”

Řeč trochu jako když každý mluví jazykem, který ten druhý zrovna neovládá.

Odpoledne SMS “Mohl byste mi udělat diagnostiku převodovky ODIS?”
Vytáčím číslo : “To mají jen partneři Škodovky. Já používám dva typy multiznačkových přístrojů, samozřejmě načtu  a vyhodnotím případné chyby a “živá data” a taky vím, jak se ta převodovka chová při bezvadné funkci a dovedu odhalit případný problém.”
Samozřejmě, ve Škodovce dneska mají běžné objednací lhůty dva týdny, takže tuším, co se asi děje.
“No, víte, já jsem mluvil s kámošem ze Škodovky a vono to bylo trochu bouraný, ale slíbili mi udělat ještě nový brzdy a slevit pět tisíc, takže vás už asi nepotřebuju..”
“Fajn, tím to máme asi celé uzavřeno, v pořádku”.

Druhý den ráno v 7, 00 opět SMS. “Mohl bych vás teda poprosit abyste se na to auto zajel dneska podívat. Telefon na prodejce je xxxx”.

Nerad bych jel někam 100 km “za dobré slovo”, takže píšu SMS, co to bude stát a úhradu bych chtěl ještě před výjezdem.
Bankovní převod je dnes rychlý, kolem jedné či dvou hodin, pokud zadáte příkaz elektronicky v dopoledních hodinách.
Než stihnu dopsat SMS (v cca 7,20) přichází další zpráva  “Omlouvám se, TEĎ jsem mluvil s kámošem ze Škodovky a bylo to víc bouraný, takže auto nekupuji..”

A pak se v těch lidech vyznejte, že.

 

 

Označeno v Aktuálně