Tzv. “příhody z natáčení”

0 komentářů

Při sjednávání prověrek ojetých vozidel před koupí se občas dozvíme věci, které bychom snad ani vědět nechtěli.

Paní  se ozvala telefonicky a hledala údajně už cca půl roku vhodný ojetý vůz.
Cenová relace do 150 tis.Kč, v telefonu jsem se dozvěděl i to, že rodina splácí hypotéku, čili „aby to bylo co nejvýhodnější“.
A přidala hned asi tři odkazy na auta nabízená v Rakousku.

Dieselovou Mazdu 6 u Vídně ji naštěstí předem rozmluvil již klient, se kterým jsme cca před rokem či dvěma kupovali Ford Mondeo.
Ford Mondeo za 6100 € taky moc nezapadal do rámce „do 150 tisíc“, protože jeho prověření bych taky určitě nedělal za 1000,- Kč.

Než jsem však sestavil nějakou smysluplnou odpověď a vyjádření k zaslaným nabídkám  (2 dny, neboť jsem si zrovna vzal týden jakési „poloviční volno“, jak už to občas u OSVČ bývá) a  paní sděluje že už koupila Seat Exeo (platforma Audi A4) z roku 2010 s motorem 1,8 TSI a nájezdem cca 160 000 km za (dle jejího vyjádření) „příznivých“ 130 tisíc Kč, protože prý „už má půjčené půl roku ojeté auto od švagra a déle čekat nemůže…“
Nezbývá než popřát hodně štěstí.
Pokud se na tomto motoru projeví vzrůstající spotřeba oleje, oprava bude stát v lepším případě kolem 60 tisíc Kč, v horším kolem 90.
Ale třeba to štěstí zrovna bude paní mít.
Přejme jí to.

Zájemce posílá v cca 20,30 přes kontaktní formulář žádost (spíše však  “asertivní oznámení”),zda lze druhý den provést prohlídku Mazdy CX5 v Brně.

Lze.
Můžeme-li, vyhovíme.
V tom duchu je odeslán cca do  jedné hodiny (tj. asi do 21,30) mail s podrobnostmi a s dovětkem “ráno si zavoláme a dohodneme čas”.

Ráno v 7,15 přečtena reakce odeslaná mailem v cca 22,45 : “Našel jsem si jiného poradce. Čekal jsem telefon, ne mail!” A  asi pro kontrolu pohotovosti  prozvonění z potlačeného čísla krátce před půlnocí.
Občas  “držíme noční služby”, co bychom taky po večer dělali, nicméně po osmé večerní voláme výjimečně a po desáté  snad jen v případě nehody, zemětřesení či pádu letadla…😁

Volá kolega z Prahy – má poptávku na prověrku Superba v Olomouci a sám nemůže klientovi vyhovět.

Otázka: mohu se toho ujmout?
Bez problému, určitě se domluvíme.
Zájemce volá do půl hodiny. Taxikář – ti bývají občas poněkud “odlišní”, ale co se může zdát jednomu divné, může jinému připadat normální.
“Mohl byste dneska?” Je cca poledne, mám zrovna práci, která je časově závazná do 15,30. Než dojedu do Olomouce, je půl páté minimálně, netuším kdo je prodejce a jakou má provozní dobu…
“To je už dneska problém, ale co zítra?” 
Sem se s nima domluvil, že mi to napíchnou tu převodovku a ozvu se vám..”
Rozhovor trochu jako když každý mluví jazykem, který ten druhý zrovna neovládá.

Odpoledne SMS “Mohl byste mi udělat diagnostiku převodovky ODIS?”
Vytáčím číslo : “To mají jen partneři Škodovky. Já používám dva typy multiznačkových přístrojů, samozřejmě načtu  a vyhodnotím případné chyby a “živá data” a taky vím, jak se ta převodovka chová při bezvadné funkci a dovedu odhalit případný problém.”
Samozřejmě, ve Škodovce dneska mají běžné objednací lhůty dva týdny, takže tuším, co se asi děje.
“No, víte, já jsem mluvil s kámošem ze Škodovky a vono to bylo trochu bouraný, ale slíbili mi udělat ještě nový brzdy a slevit pět tisíc, takže vás už asi nepotřebuju..”

“Fajn, tím to máme asi celé uzavřeno, v pořádku”.

Druhý den ráno v 7, 00 opět SMS.
“Mohl bych vás teda poprosit abyste se na to auto zajel dneska podívat. Telefon na prodejce je xxxx”.
Nerad bych tedy  jel někam 100 km “za dobré slovo”, takže obratem píšu SMS, co to bude stát a úhradu bych chtěl ještě před výjezdem.
Bankovní převod je dnes rychlý, kolem jedné či dvou hodin, pokud zadáte příkaz elektronicky v dopoledních hodinách.
Než  však stihnu dopsat SMS (v cca 7,20) přichází další zpráva  “Omlouvám se, TEĎ jsem mluvil s kámošem ze Škodovky a bylo to víc bouraný, takže auto nekupuji..”

A pak se v těch lidech vyznejte, že.

Konzultace na telefon a závěrečný “majstrštyk” zájemce

Každému zájemci podrobně vysvětlíme, jak služba funguje. Lze to mnohdy nazvat (dle kdysi vysílaného pořadu Československé televize) “Nad dopisy diváků”.
Takto jsme postupovali i v tomto případě.
Pán měl zájem o ojetý Ford Galaxy, už měl dokonce předvybráno. Cena necelých 200 tis. se jeví  poměrně “na hraně” a tak jsme po několika telefonátech nabídli nestandardní možnost “jak pojedu kolem, základně se na to podívám, jestli má prohlídka vůbec smysl”.
Zároveň jsme nabídli jako možnou alternativu  i dalšího Galaxy u prodejce, se kterým už jsme nějaké kontroly a nákupy s klienty uskutečnili. Nic jistého, nějaká auta se odvezla, nějaká jsme tam po prohlídce nechali, tak to prostě je, je to smysl této služby, vybrat pro klienta to lepší, co se nabízí na trhu.

U zájemcem původně vybraného Fordu Galaxy jsme na místě viděli i  sedmimístného  S-Maxe se stejnou motorizací a jevil se nám také docela “použitelně”.
Informace byly základně zpracovány a pak  poslány zájemci.
Tuto základní obhlídku jsme považovali za vstřícný krok k zákazníkovi, nic nebylo zálohováno, nic nebylo požadováno – a to byla přesně ta chyba, doslova “začátečnická”. Daň za to, že ke každému zájemci máme individuální přístup.
Navržena byla  i slušná cena za kontrolu všech tří vozidel v jeden den za účasti zájemce – prověřit podrobně 3 auta za jeden den na dvou místech  dá už docela dost práce.

Následně se  zájemce odmlčel.

I to se stává, počítáme s tím a nikoho k ničemu nenutíme.
Slušnost vůči výše již zmiňovanému prodejci nám však velela alespoň  mu zavolat – “prohlídka se konat nebude, klient se odmlčel, asi už nemá zájem!.
Naopak!
Prodejce s pobavením sděluje: “Zítra mají přijet, se svým mechanikem a dokonce mi říkali, že jste jim už domluvil  5 tisíc slevu a že to berou jako hotovou věc!”
I to se stává, zájemce prostě přehodnotil svůj dosavadní postup, stačilo však zavolat nebo  napsat třeba SMS ve smyslu “Zdá se nám to drahé,nemáme teď peněz nazbyt, co se dá ve věci dělat, nemůžeme se třeba nějak domluvit…?”

Doplnění: Ford Galaxy měl (dle následného sdělení prodejce) prý nějaké vady, takže po prohlídce mechanikem   ono “třetí” auto zůstalo u prodejce.
Zájemce nejspíš  hledá dál a možná bude hledat ještě hodně dlouho.

Twitter @nehody

- February 18, 2020

V podstatě souhlasíme. V "síni slávy" nám chybí jestě Mazda 2,2 Skyactiv D a ani benzíny 1,6 PSA (zmiňován přeplňo… https://t.co/gdOBigF2Ow
h J R

- February 17, 2020

Tv zprávy: "soudní poplatky je nutno upravit, protože se s nimi od roku 2011 nehýbalo..." Pohoda, to s odměnami z… https://t.co/VAlIsKU5J2
h J R

- February 17, 2020

Zajímavé. Naše zkušenosti jsou od "investorky" trochu rozdílné. Třeba už proto, že pany "Čermáky" vyeliminujeme už… https://t.co/41NkrOZEzc
h J R

RSS RSS kanál obsahu

Umístění diagnostického konektoru

Dnes už si bez alespoň základního načtení paměti závad při prohlídce ojetiny ani "neškrtnete".

U většiny vozidel známe umístění standardního diagnostického konektoru tzv. "zpaměti", u vozidel která nevidíme denně můžeme chvíli bádat...

Abychom zamezili pracnému hledání Googlem které mnohdy nikam nevede (odkazy na nesmyslné debaty, kde se dočtete "známy mi povedal, že..." ), uvádíme občas umístění jednak na twitterovém účtu pod hashtagy #OBD_konektor #OBDkonektor a můžete také použít tohoto odkazu

V nouzi nejvyšší použijte mobilní aplikaci

Díky obdfacile.com

Kde najít VIN vozidla?

Samozřejmě, nejsnáze dohledatelné místo je tzv. “pomocný VIN” v okénku čelního skla.

Nicméně s výjimkou vozidel pro americký trh musí být VIN ještě na dalších místech a zajímat nás bude zejména RAŽBA VIN KÓDU v karoserii.

Jako dobrá pomůcka v případě pochybností poslouží polská webová stránka

www.kde-je-vin.com

Tam avizovaná aplikace pro Android se nám nejevila úplně čerstvá, vzhledem k poslední aktualizaci v roce 2017 a tak jsme ji po základním vyzkoušení vrátili zpět do obchodu Google Play. Klidně za ni zaplatíme i více, než těch 39,- Kč ale chceme vidět, že je dále vyvíjena.